Word de Kesir Sayıları ve Formül Yazımı

Word de Kesir Sayısı ve Denklem Yazımı (Yeni)

          Arkadaşlar önce Microsoft Ofis 2003'te  ekle başlığına geliyoruz.Buradan "Nesne" ekle seçiliyor.Sonra
bir pencere açılıyor.Buradan Microsoft Denklem 3.0 seçiyoruz.(Ofis 2007 de Microsoft Equation 3.0'ı seçin.)Sonra da ilgili sembolü kullanarak kesir ve diğer formülleri yazıyoruz.Bunu yapamayanlar aşağıdaki yolu deneyebilir.

Son düzeltme 30.08.2012 Perşembe.


1-İmlecin olduğu yerde ctrl + F9 tuşuna bas

2-Şöyle bir parantez gelecek { }

3-Parantezin içine eq f(4;5) yaz, sonra Alt + F9 tuşuna bas(Bazen iki kere basmak gerekebilir)

4-Kesrin yazıldığını göreceksiniz.

Örnek: Tamsayılı kesir yazmak için önce tamsayıyı yaz, sonra yukarıdaki işlemelerin aynısını yap.

Bir Word belgesi ile çalışırken, örneğin matematik ödevinizi arkadaşlarınıza hava atmak için bilgisayarla yapmaya kalkışmışken matematiksel denklemler görüntülemek istediğinizde ne yapıyorsunuz. Word ile birlikte gelen Equation Editör pek pratik olmadığı için öğrenilmesi zaman alıyor. Ayrıca siz Einstein matematik formülleri ile değil karekök, küp kök, kesirli sayılar gibisinden basit denklemlere ihtiyaç duyuyorsunuz. Ne yapmalısınız.

Ebetteki Word'ün alan kodlarından EQ kodunun yardımınıza koşmasını isteyeceksiniz, o da koşacak. Son derece faydalı bir eser olan EQ kodu karekök, küp kök işaretleri, integraller, kesirli sayılar vs... gibi öğelerin kağıt üzerinde görüntülenmesini son derece kolay bir hale getirmektedir.

Hemen bir örnek yaparak bu işin nasıl olduğunu görelim. Küp kök 5 yazmak istediğimizi varsayalım. Önce boş bir Word Belgesi açın ve aşağıdaki adımları takip edin:
Köklü Sayıları Yazma
1. Ctrl + F9 tuşlarına basın. Bu, Word'e yeni bir alan kodu girmekte olduğunuzu anlatır. Ekrana iki parantez açılacak, bundan sonraki adımlarda yazanları bu parantezlerin arasına gireceksiniz.

2. Parantezlerin arasında EQ r (3;5) yazın (bazı Windows'larda noktalı virgül yerine normal virgül kullanmanız gerekebilir).

3. Alt + F9 tuşlarına basarak alan kodlarını gizleyin. Ekranda Küpkök 5 yazdığını görecek ve hayretler içerisinde kalacaksınız.

Peki örneğin 5 tam bir bölü 4 yazmak istediğinizi varsayalım. Bunu nasıl yapacaksınız. Elbette yine EQ formülünü kullanacaksınız. Aşağıdaki adımları takip edin.

1. Kesirli sayının görüntülenecek olduğu yere fare imlecini getirin.

2. Sayının tam kısmını yani 5 sayısını yazın

3. Ctrl + F9 tuşlarına basın. Bu, Word'e yeni bir alan kodu girmekte olduğunuzu anlatır. Ekrana iki parantez açılacak, bundan sonraki adımlarda yazanları bu parantezlerin arasına gireceksiniz.

4. Parantezlerin arasına eq f(1;4) yazın (bazı Windows'larda noktalı virgül yerine normal virgül kullanmanız gerekebilir).

Alt + F9 tuşlarına basarak alan kodlarını gizleyin. Ekranda 5 tam 1 bölü 4 yazdığını göreceksiniz.

NOT: Yukarıdaki yazı yıllar önce (adını hatırlayamadığım) bilgisayar dergilerinden birinden alınmıştır. Mert Korkmaz


Son Derleyen: Sınıf Öğretmeni Sadet Sevinç
Derleyicinin Notu: "f" ve "r" harflerinden önce "/" işaretinin tersi olan işareti yazmalısınız.Bunu site de gösteremiyorum.Ama tarif edeyim; "eq" ile "f" veya "r" işaretlerinin arasına tıklayın. sonra "AltGr" ile ? işareti yazan tuşa basın.Bu kadar.Umarım yardımcı olmuşumdur.
       ***Yukarıdaki bilgiler tarafımdan denendi ve başarılı bulundu.Hatta güncellemeler de yapılabiliyor.Yapmanız gereken yazdığınız sayının üzerine tıklamanız.Bu sayede tüm denklemleri yazabiliyoruz.Başarılar...
        Word İle Matematik Terimlerini Yazma

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !